HISTORIE GŁUBCZYC – VÝROBA V POLSKU
Byly Głubczyce, Polsko, dříve českou oblastí?
Głubczyce, město v jižním Polsku nedaleko českých hranic, má bohatou a zajímavou historii, která často vyvolává otázku: patřilo někdy Česku? Povídání o tom, že Głubczyce byly českou oblastí, má své kořeny v minulosti, a ačkoliv to není tak jednoduché, něco pravdy na tom je.
V raném středověku, kolem 10. století, se oblast dnešních Głubczyc nacházela na pomezí mezi Moravou a Slezskem, dvěma regiony, které byly tehdy pod vlivem českých knížat. První zmínka o Głubczycích pochází z roku 1107, kdy byly ještě malou osadou.
Později, ve 13. století, se staly součástí Opavského knížectví, které spravovala česká dynastie Přemyslovců. V té době byly Hlubčice (jak se tehdy nazývaly) skutečně propojeny s českými zeměmi a Moravou, a řeka Psina dokonce tvořila hranici mezi těmito historickými územími.
Vše se změnilo v roce 1742, kdy po slezských válkách připadla většina Slezska, včetně Głubczyc, Prusku. Od té doby byly pod německou správou až do konce druhé světové války. Po roce 1945, na základě poválečných dohod, byly Głubczyce přičleněny k Polsku. Československo sice po válce vyjádřilo zájem o tuto oblast, protože zde žili Moravci hovořící dialektem podobným češtině, ale nakonec k tomu nedošlo. Spor o hranice byl definitivně vyřešen v roce 1958 dohodou mezi Československem a Polskem.
Dnes jsou Głubczyce pevnou součástí Polska, ale jejich historické vazby na české země připomínají pohnutou minulost regionu. Tato příhraniční oblast tak zůstává fascinujícím příkladem, jak se hranice a identity v průběhu staletí měnily.

